فوم پلی اتیلن رولی

فوم پلی اتیلن چیست؟

اولین سازنده فوم پلی اتیلن یک شیمی دان آمریکایی به نام Hansvon Pechmanv بود که در سال 1898 هنگام حرارت دادن دی آزومتان ترکیب مومی شکل سفیدی را کشف کرد که بعد ها پلی اتیلن نام گرفت.

پلی اتیلن نوعی پلیمر است که از فراورده های نفتی به دست می آید.فوم پلی اتیلن از ترکیب پلی اتیلن فشرده وحباب های ریز هوا تشکیل میشود که به دلیل داشتن خاصیت تراکم سلولی یکی از بهترین عایق ها می باشد که در برابر رطوبت ،حرارت وصدا از مقاومت بالایی یرخوردار است.فوم پلی اتیلن ضد رطوبت بوده ومانع نفوذ آب به داخل بسته بندی میشود.

ضریب انتقال حرارت فوم پلی اتیلن بین 0.042 در 25 درجه سلیسوس ومیزان جذب آب آن طبق استاندارد 27253_ASTMC  به مقدار 0.012 w/mk   می باشد.بازه دمایی فوم پلی اتیلن بین 35- تا 90+  درجه سلیسوس و مقاومت صوتی آن بالاتر از 20 دسی بل است.فوم پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و حشرات وجوندگان نمی توانند به داخل آن نفوذ کنند.

هر رول فوم پلی اتیلن در ضخامت های 1سانت ، 2سانت ، 3سانت، 4سانت ، 5سانت ، 6سانت ، 8سانت ، 10سانت ، 15سانت ،20سانت ،25سانت ، 30سانت و35سانت در طول های مختلف و رنگ های مختلف (قرمز،آبی،زرد،سبز،سفید،مشکی و سفید) تولید و عرضه می گردند.

قیمت فوم پلی اتیلن به سه عامل بستگی دارد که عبارتند از:

1/انواع فوم پلی اتیلن

2/اندازه های فوم پلی اتیلن

3/روکش دار یا بدون روکش بودن فوم پلی اتیلن

نحوه تولید فوم پلی اتیلن:

ساخت فوم پلی اتیلن ابتدا از کشور انگلستان آغاز شد،طبق مطالعات بسیاری که روی فرایند پلیمریزاسیون انجام شد، گاز اتیلن به وجود آمد که برای اولین بار در جنگ جهانی دوم در کابل های رادار مورد استفاده قرار گرفت.همانطور که قبلا  گفته شد فوم های پلی اتیلن از فراورده های نفتی بدست می اید که حاصل ترکیب پلی اتیلن فشرده همراه با حباب های ریز هوا می باشد که ساختار ظاهری آن به شکل بلورهای جامد شفاف و نیمه شفاف است که موجب شده تحت حرارت بالانسوزد ویک ترکیب شیمیایی پایداری شناخته شود.از پلی اتیلن برای ساخت دیگر مشتقات کاربردی پلیمری استفاده میشود.

پلی اتیلن یک ماده ی پلاستیکی است که بر اثر حرارت به مایع تبدیل شده وهنگام خنک شدن دوباره به حالت جامد برمیگردد.فوم پلی اتیلن یکی از انواع پلی اتیلن ها می باشد که جنسی بسیار نرم و منعطف دارد همچنین خاصیت ضد ضربگی و ضد خوردگی آن باعث شده در صنایع مختلفی چون خودروسازی، ساختمان سازی و ساخت و ساز های دیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

علامت اختصاری فوم پلی اتیلن (PE) میباشد که نشان دهنده ی یکی از فراورده های نفتی پلیمری است.

انواع فوم پلی اتیلن:

1/ فوم پلی اتیلن رولی

2/ فوم پلی اتیلن لوله ای

3/ فوم پلی اتیلن تخته ای

4/ فوم پلی اتیلن کراسلینگ (فوم پلی اتیلن فشرده)

5/ فوم پلی اتیلن متالایز (فوم پلی اتیلن با روکش آلومینیوم یا فوم پلی اتیلن فویلدار)

6/ فوم پلی اتیلن چسبی (فوم پلی اتیلن پشت چسب دار)

7/ فوم پلی اتیلن میله ای

فوم پلی اتیلن رولی:

هر رول فوم پلی اتیلن رولی در ضخامت های 1 تا 35 میلی متر در عرض ها و طول های مختلفی تولید میشوند.ضریب هدایت حرارتی فوم پلی اتیلن بین42 0/0 در 25 درجه سلیسیوس و دانسیته هایی بین 20 الی 25 کیلوگرم بر متر مکعب میباشد.فوم پلی اتیلن رولی را میتوان بدون روکش یا با روکش های آلومینیوم خریداری کرد.فوم پلی اتیلن رنگی یکی دیگراز انواع فوم های پلی اتیلن رولی می باشد که در رنگ های قرمز،آبی،زرد،سبز،سفید،مشکی وطوسی تولید وعرضه میگردند.

برخی از ویژگی های فوم پلی اتیلن رولی:

1-مقاوم در برابر حشرات وجوندگان

2- مقاوم در برابر سرما،گرما و رطوبت

3- قابلیت انعطاف پذیری بالا

4- مقاوم در برابر ضربه وخوردگی

5- مقاوم در برابر آلودگی های بیولوژیکی

6- حمل ونقل آسان و نصب راحت

7- عایق صدا و... .

قیمت فوم پلی اتیلن رولی بسته به قیمت خرید روکش آن و خرید مواد پتروشیمی تغییر میکند.

فوم پلی اتیلن لوله ای:

فوم پلی اتیلن لوله ای یکی دیگر از انواع فوم های پلی اتیلن است که نسبت به دیگر انواع خود از قیمت پایین تری برخوردار است.فوم پلی اتیلن لوله به عنوان عایق حرارتی در ساختمان ها مورد استفاده قرار میگرد و از اتلاف گرما و سرما در لوله های آب گرم وآب سرد جلوگیری میکند.فوم های پلی اتیلن لوله ای در قطر های 3/8 ، 5/8 ، 1/2 ، 3/4 ، 1 ، 1/4 1 ، 1/2 1 و 2 اینچ در طول ها و رنگ های مختلفی تولید می شوند.فوم های پلی اتیلن لوله درقطرهای 8/3 و 8/5 به صورت پیوسته در طول های 100،200و500متری و قطرهای بالاتر به صورت شاخه های 2 متری تولید میشوند که قابلیت استفاده در بازه دمایی بین 35- تا 90+ را دارند.

موارد مصرف فوم پلی اتیلن لوله (عایق لوله ای )

1-عایق کاری لوله های آب گرم وآب سرد

2- عایق کاری لوله های تاسیساتی

3- محافظ لوله های اب در برابر ضربه

4- استفاده در صنعت ساختمان سازی ،صنایع بسته بندی ،گلسازی و...

5- جلوگیری از یخ زدن و زنگ زدن لوله ها در برابر شرایط جوی

قیمت فوم پلی اتیلن لوله ای بسته به اندازه قطرهای آن متفاوت است.

فوم پلی اتیلن تخته ای (ورقه ای )

فوم پلی اتیلن ورقه ای یکی دیگراز انواع فوم های پلی اتیلن می باشد که در ضخامت های 2 تا 15 سانتی متر در طول 2متر و عرض 1 متر در رنگ های مختلفی تولید میشوند که دارای وزن کم و سطح صاف و یک نواختی هستند که قابلیت برش آسان را نیز دارند.فوم پلی اتیلن 4 سانت ورقه ای و فوم پلی اتیلن 10 سانت ورقه ای (فوم پلی اتیلن ضخیم) از پرفروش ترین انواع فوم پلی اتیلن تخته ای هستند که تفاوت آن ها در ضخامتشان است.فوم پلی اتیلن تخته ای معمولا به رنگ سفید (رنگ های دیگر بنا به سفارش مشتری قابل تولید است)تولید میشود.

کاربرد فوم پلی اتیلن ورقه ای :

1-استفاده در تشک های طبی و ورزشی

2- استفاده در تولید تشک های مبل

3- استفاده در صنایع خودروسازی و ...

4- بسته بندی انواع محصولات

5- استفاده در کف پوش ها ،پارک ها و زمین بازی کودکان

نکات قابل توجه برای خرید فوم پلی اتیلن تخته ای:

1-خرید ضخامت مناسب برای اجرای کار مورد نظر

2- داشتن سطح صاف و بدون خوردگی

فوم پلی اتیلن کراسلینگ (فوم پلی اتیلن فشرده)

فوم پلی اتیلن فشرده که به صورت ورقه ای تولید میشود ؛ دارای ویژگی هایی چون رنگ بندی های متنوع ، دوام و ماندگاری بالا ، مقاوم در برابر نفوذ آب ، مقاوم در برابر مواد شوینده و دارای گواهی بهداشت و استاندارد های بین المللی می باشد.فوم فشرده در دانسیته های 30 کیلوگرم بر متر مکعب و بالاتر تولید میشود که به عنوان ماده ای اولیه برای تولید دیگر محصولات استفاده میشود.

کاربرد های فوم پلی اتیلن کراسلینگ یا فشرده:

1-استفاده در صنایع کیف وکفش سازی

2- استفاده درصنایع خودروسازی و...

3- استفاده به عنوان ضربه گیر

4- استفاده در صنایع پزشکی

فوم پلی اتیلن متالایز (روکش آلومینیوم):

یکی دیگر از انواع فوم های پلی اتیلن ، فوم پلی اتیلن متالایز میباشد که دارای یک روکش آلومینیومی از جنس عایق فلز است که باعث شده مقاومت خوبی دربرابر رطوبت داشته باشدازین رو در حوضه های ساخت وساز ،صنعت ساختمان سازی وسوله سازی کاربرد بسیاری دارد.فوم پلی اتیلن متالایز یا روکش آلومینیوم در ضخامت ها ،طول ها ،عرض ها و رنگ های مختلفی بنا به سفارش مشتری تولید می شوند که یکی از پرکاربرترین انواع فوم پلی اتیلن فویل دار ، فوم پلی اتیلن 10 میل رولی آلومینیومی میباشد.

کاربردهای فوم پلی اتیلن فویل دار:

1-عایق کاری کف ساختمان ها

2- استفاده در زیر سقف سوله ها

3- استفاده در صنایع تزیینی و بسته بندی

4- استفاده در صنعت ساختمان سازی و...

5- محاظ و ضربه گیر در صنایع مختلف

فوم پلی اتیلن چسبی(فوم پلی اتیلن پشت چسب دار):

سال هاست در کشور ایران برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل محصولات بسته بندی شده و عایق کاری از محصولاتی چون ابر ،لاستیک ،تکسون های مقوایی و... استفاده میکنند اگرچه این محصولات از قیمت پایین تری برخوردارند اما کارایی و مقاومت چندانی ندارند.در کشورهای خارجی از محصولی به عنوان فوم پلی اتیلن چسب دار جهت عایق کاری محصولات و قطعات کوچک استفاده میکنند که از مقاومت بالاتری برخورداراست.فوم پلی اتیلن چسبی در اندازه ها و اشکال مختلفی تولید می شوند.قیمت فوم پلی اتیلن چسبی بستگی به نوع چسب استفاده شده در آن و عدم وجود حفره درفوم تعیین میشود.

ویژگی های فوم پلی اتیلن پشت چسب دار:

1-مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی

2- عایق صوتی

3- مقاوم در برابر ضربات

4- مقاوم در برابر نفوذ آب و گردوغبار

5- مقاوم در برابر خط و خش و...

کیفیت بالای چسب استفاه شده در تولید فوم پلی اتیلن چسبی بسیار مهم است و یکی از دلایل مهم در افزایش کیفیت و افزایش قیمت آن می باشد.

انواع فوم پلی اتیلن چسبی:

1-EPDM

معمولا ازین فوم در صنعت خودروسازی به دلیل برگشت ناپذیری بالا وخاصیت عایق بودن آن استفاده می شود ؛به طور کلی ازین فوم در صنعت های حساس برای جلوگیری از ضربه ، خط وخش و پوشاندن درز ها استفاده میشود.

2- EVA

این نوع فوم به دلیل قیمت مناسب وطول عمربالا و همچنین داشتن تنوع بالایی که دارد درتمام صنایع کاربرد دارد.این نوع فوم را میتوان به صورت یک رو چسب دار یا دورو چسب دار تهیه کرد.

فوم پلی اتیلن میله ای:

یکی دیگر از انواع فوم های پلی اتیلن ، فوم پلی اتیلن میله ای می باشد که ویزگی های فوم پلی تیلن لوله ای را دارد با این تفاوت که فوم پلی اتیلن میله ای به شکل توپر است.فوم پلی اتیلن میله ای در قطر های 10 تا 50 میلی متر تولید میشوند؛قطر های پایین تر در طول های 100،200و500 متری و قطر های بالاتر به صورت شاخه های 2متری تولید و عرضه می گردند.

ویژگی های فوم پلی اتیلن میله ای:

1-عایق بودن در برابر گرما،سرما و رطوبت

2- مقاوم در برابر ضربه

3- انعطاف پذیری بالا

4- مقاوم دربرابر مواد شیمیایی

5- حمل ونقل آسان ونصب راحت

کاربرد های فوم پلی اتیلن میله ای:

1-استفاده در صنعت ساخت و ساز

2- استفاده به عنوان غریق نجات برای اموزش شنا

3- استفاده به عنوان درزگیر پنجره ها

4- استفاده در صنایع مرغ داری،سالن های بزرگ،سردخانه ها و...

نحوه نصب فوم پلی اتیلن:

سه روش برای چسباندن فوم های پلی اتیلن به یکدیگر وجود دارد که عبارتنداز:

1-جوشکاری با استفاده از حلال فوم پلی اتین (جوشکاری مادون قرمز)

2- استفاده از چسب فوم پلی اتیلن (چسب بل )

3- استفاده از نوار فوم پلی اتیلن برای چسباندن دو فوم به یکدیگر

مراحل چسباندن فوم پلی اتیلن به دیوار:

1-ابتدا دیوار مورد نظر را ساخته وسیمان میکنیم.

2- هر رول فوم پلی اتیلن را به صورت مستقیم روی سیمان قرار داده و با پیچ یا میخ وصل میکنیم(برای برش فوم پلی اتیلن از کاتر یا سیم داغ استفاده میکنیم؛فوم پلی اتیلن عرض 2متر گزینه ی مناسب تری برای عایق کاری میباشد.)

3- رول های فوم پلی اتیلن را با استفاده از گچ برگ ها (دیوارهای گچی) میپوشانیم سپس با استفاده از پیج و واشر های مخصوص به فاصله هر 40 سانتی متر با درل سوراخ کرده و نصب میکینم.

4- سپس درز های گچ برگ ها ومحل پیچ هارا با استفاده از نوار فوم پلی اتیلن می پوشانیم.

5- درآخر روی گچ برگ هارا با کاغذ های دیواری یا رنگ می پوشانیم.

ضایعات فوم پلی اتیلن چگونه بدست می آید؟

با استفاده از برش لیزری فوم پلی اتیلن میتوانیم اشکال متفاوتی تهیه کنیم ،معمولا هنگام تولید فوم های پلی اتیلن برای اینکه محصولی یک دست بدست بیاید لبه های فوم پلی اتیلن به اندازه ی 2 تا3 سانت برش خورده می شود ؛فوم های برش خورده به عنوان ضایعات فوم پلی اتیلن  شناخته می شود که برخی از کارخانه ها برای تولید فوم ازین ضایعات استفاده میکنند.هرچه مقدار ضایعات فوم پلی اتیلن در فرایند تولید آن بیشتر باشد محصولی با کیفیت پایین تری بدست میآید.

خواص فوم پلی اتیلن:

1/ مقاوم دربرابر مواد شیمیایی و سمی

2/ فوم پلی اتیلن عایق صدا

3/ مقاوم در برابر ضربه و خوردگی (فوم پلی اتیلن ضربه گیر)

4/ مقاوم دربرابر اشعه ی ماورا بنفش واوزون

5/ حمل ونقل آسان ونصب راحت

6/ فوم پلی اتیلن عایق گرما،سرما ورطوبت

7/ ضریب اشتعال حرارت پایین فوم پلی اتیلن

8/ فوم پلی اتیلن عایق حرارتی

معایب فوم پلی اتیلن:

1/ نسبت به پشم شیشه و پشم سنگ از قیمت بالاتری برخوردار است.

2/ فوم پلی اتیلن در محدوده دمایی 35- تا 90+ درجه ی سانتیگراد مقاوم است و در دمای بالاتر یا پایین تر مقاومت خود را از دست میدهد.

3/ تغییر شکل در دمای بالاتر از محدوده دمایی خود.

کاربرد فوم پلی اتیلن:

1/ استفاده از فوم پلی اتیلن درتولید کلاه ایمنی و کوله پشتی

2/ استفاده از فوم پلی اتیلن برای بسته بندی میوه جات (فوم پلی اتیلن میوه)

3/ استفاده از فوم پلی اتیلن برای تولید تخت

4/ تولید تشک های طبی و ورزشی (فوم پلی اتیلن تشک)

5/ استفاده از فوم پلی اتیلن برای ساخت مجموعه بازی

6/ درزبندی درها و پنجره ها

7/ ساخت کاردستی با استفاده فوم پلی اتیلن

8/ عایق بندی لوله های پتروشیمی و پالایشگاه ها

9/ عایق بندی لوله های آب و کانال های تهویه مخاذن

10/ ساخت انواع کف پوش ها

11/ استفاده از فوم پلی اتیلن در ساخت وساز،صنایع خودروسازی و...

12/ فوم پلی اتیلن گرمایش از کف

(برای اجرا در سیستم گرمایش از کف از انواع مختلفی از فوم معمولی ،فوم متالایز،XPE وxps استفاده میشود)

13/ استفاده از فوم پلی اتیلن در ساخت مبل

(انواع مختلف فوم برای تولید مبل و صندلی عبارتنداز:

فوم گرم: تولید شده در دمای بالا و حرارت مستقیم ، یکی از خواص مهم آن سفت بودن آن است.

فوم سرد: پرطرفدارترین فوم در راستای مبل سازی که طول  عمر بالاتری دارد.

فوم الیاف ویسکوز: معمولا برای تشک های مبل و کوسن استفاده میشود.

فوم لایکو: معمولا در دسته های مبل و تکیه گاه ها کاربرد دارد.

فوم ویژه : این نوع فوم خاصیت فوم سرد و فوم گرم را باهم دارد.

فوم پلی استر فشرده : جنس پنبه ای پل استر است که ضد آلرژی بوده و دربرابر قارچ زدگی و.. مقاوم است همچنین اگر خیس شود به سرعت خشک میشود.)

قیمت دستگاه فوم پلی اتیلن:

قیمت هر خط دستگاه فوم پلی اتیلن بین 4تا 10 میلیارد است که با توجه به قیمت دلار افزایش یا کاهش میابد.

قیمت فوم پلی اتیلن:

فوم پلی اتیلن از کجا بخرم؟

شرکت نوین عایق راه کاری نوین برای ایجاد امنیت در خرید و رسیدن به موقع محصولات خود فراهم آورده است،همچنین این امکان را به مشتریان خود داده است که با تماس به مسئولان فروش این شرکت از مشاوره های تلفنی آن به صورت رایگان بهره مند شوند و محصولی با توجه به نیازی که دارند خریداری کنند.نقطه ی قوت شرکت نوین عایق در خدمات پس از فروش آن است که با ارائه ی خدمات فنی و پاسخ گویی به موقع مشکلات و سوالات شما را برطرف می سازد.

فوم پلی اتیلن نوین عایق محصولی با کیفیت و دارای استاندارد های لازم است که شما میتوانید با خیالی آسوده آن را خریداری کنید و از کاربرد های بی شمار آن در زمینه ی عایق کاری بهره مند شوید.

فوم پلی اتیلن تولید شده در شرکت نوین عایق از مواد اولیه ی مرغوب بدون استفاده از ناخالصی ها و ضایعات فوم تولید و عرضه میشود.

ماهانه لیست قیمت فوم پلی اتیلن کارخانه نوین عایق با تغییر قیمت مواد پتروشیمی به روز میشود؛شرکت تولیدی فوم پلی اتیلن نوین عایق این امکان را به شما میدهد که با هر بار خرید عمده ی انواع محصولات عایقی و انواع فوم های پلی اتیلن از تخفیف های چند درصدی آن بهره مند شوید.

با توجه به نوسان قیمت فوم پلی اتیلن در بازار برای اطلاع از قیمت محصول خود با مسئولان فروش شرکت نوین عایق تماس حاصل بفرمایید.

لازم به ذکر است شرکت نوین عایق اولین مرکز پخش فوم پلی اتیلن مرغوب در تهران و سایر نقاط ایران می باشد.

فوم پلی اتیلن ترکیبی است از پلی اتیلن فشرده و حبابهای بسیار ریز هوا که ​به خاطر داشتن خاصیت تراکم سلول بهترین ایزولاسیون و عالیترین عایق از نوع برودتی، حرارتی، رطوبتی و صدا می باشد. پلی فوم در گسترده دمایی 35- تا 80+ درجه سانتیگراد قابل استفاده ​است و ضد رطوبت بوده و از نفوذ آب به داخل وسایل بسته بندی شده جلوگیری می کند، در مقابل عوامل مخرب و خورنده شیمیایی مانند اکسیژن، اسیدهای رقیق و حلال ها مقاومت خوبی دارد.

پلی فوم اسفنجی است از پلی اتیلن که دارای خواص برتری نسبت به اسفنج های معمولی می باشد و می تواند به عنوان پلاستیکی مقاوم در مقابل ضربه، حرارت، رطوبت و الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرد. پلی فوم ماده ای است کاملاً پاکیزه و غیر سمی، فاقد هرگونه بو و مزه و هیچگونه ماده خارجی و مضر را آزاد یا تولید نمی کند، و فاقد ترکیبات جانبی است. طول عمر مفید نامحدودی دارد و مستهلک نمی گردد.

پلی فوم بصورت ورقه های به عرض 110 سانتی متر و به طول دلخواه با ضخامت 1 تا 5 میلی متر قابل عرضه می باشد در حال حاضر پلی فوم در رنگ‌های مختلف قرمز، آبی، زرد، سبز و سفید عرضه شده و رنگ های دیگر با سفارش قبلی قابل تولید می باشد.

مزایای فوم پلی اتیلن شامل:

  • عایق صدا
  • عایق رطوبتی
  • عایق حرارتی و برودتی
  • کاربرد راحت و اقتصادی
  • قابلیت انعطاف و ضربه پذیری
  • مقاومت شیمیایی و فیزیکی مناسب
  • قدرت چسبندگی قوی به هر ماده ای
  • حمل آسان و سرویس و نصب سریع
  • کیفیت و دوام به واسطه خاصیت ضد آب و مقاومت شیمیایی
  • راندمان بالا در جذب ارتعاش ، عایق حرارتی و ایزوله صوتی