پیچ شیروانی چیست؟

برای ساخت سازه های صنعتی و ساختمانی از پیچ های شیروانی یا سرمته ای استفاده میکنند،جنس پیچ های شیروانی از آهن ،فولاد یا استنلس استیل می باشد که معمولا به صورت آبکاری شده(گالوانیزه)تولید وعرضه می گردد.شکل ظاهری پیچ های شیروانی مانند پیچ های خودکار و رزوه شده است که در انتهای بخش رزوه شده ی آن قسمت مته ای شکل قرار گرفته و سرپیچ آن یا قسمت گل آن به شکل های بکسی یا پیچ گوشتی خورهستند.پیچ های بکسی با آچار و پیچ های پیچ گوشتی خور با که به صورت دوسو یا چهارسو تولید می شوند با پیچ گوشتی باز و بسته می شوند.امروزه بیشتر پیچ های شیروانی به شکل پیچ گوشتی خور ( دوسو) تولید می شوند زیرا پرتقاضاتر بوده واز اهمیت بالاتری برخوردار هستند.پیچ های شیروانی در دونوع چینی و تایوانی تولید می شود که نمونه چینی آن از کیفیت پایین تری نسبت به نوع تایوانی آن برخوردار است؛نوع تایوانی پیچ های شیروانی ازمته و گل با کیفیت تری ساخته می شوند ازین رو قیمت پیچ های تایوانی بالاتر از نوع چینی آن است.

پیچ های شیروانی در دونوع ساده و سرمته ای تولید می شوند.

پیچ های شیروانی ساده :

( پیچ های شیروانی ساده مانند پیچ های خودکار هستند که نوک آن ها تیز است ؛ مثل پیچ های چوب و ... .)

پیچ های شیروانی سرمته ای :

( پیچ های سرمته ای ظاهری متفاوت دارند به طوری که نوک آن ها به شکل مته است و یک واشر پلاستیکی که رویه آن از جنس فلز است زیر گل آن قرار دارد(باعث افزایش مقاومت بین پیچ و قطعه می شود) نقطه ی قوت پیچ های شیروانی سرمته ای در بازو بسته کردن آن است به طوری که هنگام نصب پیچ های سرمته ای نیاز به رول پلاک یا سوراخ کردن با مته نیست وبا وجود دنده هایی با فاصله های بیشتر باعث سریع رفتن به داخل فلز می شود.( فاصله دنده های پیچ های شیروانی سرمته ای معمولا یک میلیمتر بیشتر از پیچ های معمولی است)

انواع پیچ های شیروانی :

1/ پیچ سرمته ای شیروانی

2/ پیچ سرمته  ای واشردار

3/ پیچ سرمته ای سر تخت

4/ پیچ شیروانی نوک مته ای بوکسی

5/ پیچ شیروانی نوک تیز

6/ پیچ شیروانی چهارسو سرمته ای

پیچ سرمته ای شیروانی :

پیچ های سرمته ای شیروانی مشابه پیچ های خودکار هستند که ضخامت آن ها 6 میلی متر و طول آن ها بین 1.5 تا 15 سانتی متر متغیر است،گل این پیچ ها معمولا به شکل بکسی (آچارخور) و پیچ گوشتی خور (دوسو یا چهارسو) هستند.برای استفاده از پیچ های شیروانی سرمته ای نیازی به دریل نیست زیرا نوک آن خود ، دیوار ویا فلز را به تنهایی سوراخ کرده وفرو می رود.جنس پیچ های شیروانی سرمته ای از آلیاژ گرم است که موجب شده در مقابل گردوغبار و رطوبت مقاوم باشد.

پیچ های سرمته ای واشر دار ساده:

پیچ های سرمته ای واشر دار ساده هماندد پیچ های سرمته ای می باشد با این تفاوت که یک واشر پلاستیکی که با رویه ی فلزی زیر گل خود دارد که مقاومت پیچ را بالا می برد.ضخامت پیچ های سرمته ای واشر دار 4.2 میلی متر است وطول آن بین 1.2 تا 10 سانتی متر است.یرای باز وبسته کردن پیچ های شیروانی ساده باید از سری پیچ گوشت های دوسو یا چهارسو استفاده کنید.

پیچ های سرمته ای سر تخت :

پیچ های سرمته ای سرتخت معمولا در ضخامت های 3.5 تا 4.8 میلی متر و در طول های 1.2 تا 10 سانتی متر تولید و عرضه می گردد.ازین نوع پیچ هنگامی که میخواهیم اتصالات انجام شده ی خود را مخفی کنیم استفاده میکنیم زیرا گل این پیچ ها داخل کار قرار می گیرند.

پیچ های شیروانی نوک مته ای بوکسی :

از پیچ های شیروانی نوک مته ای بوکسی برای اتصال سازه های فلزی،سقف ها و شیروانی ها استفاده می شود ؛گل این پیچ ها به شکل شش ضلعی می باشد که قابلیت باز و بسته شدن با آچار وپیچ گوشتی را دارد.هنگام استفاده از پیچ های شیروانی سرمته ای بوکسی نیازی به دریل نداریم زیرا خود پیچ ، جای خودش را سوراخ می کند.

پیچ های شیروانی نوک تیز :

از پیچ های شیروانی نوک تیز برای اتصال صفحات گالوانیزه شیروانی استفاده می کنند که جنسی از گالوانیزه ی سرد دارد و باعث بالارفتن مقاومت آن در برابر بارندگی و رطوبت می شود.پیچ های شیروانی نوک تیز معمولا در شمال کشور کاربرد دارد و از ویژگی مهم آن ، نوک تیز بودن آن است که به راحتی داخل سطوح مختلف فرو می رود.

پیچ شیروانی چهارسو سرمته ای :

جنس پیچ چهارسو سرمته ای از گالوانیزه سرد است و رنگ آن معمولا نقره ای می باشد،این نوع پیچ جهت اتصال سطوح مختلف استفاده می شود . برای باز وبسته کردن آن از پیچ گوشتی های چهارسو استفاده می کنند.

نحوه ی تولید پیچ های شیروانی :

پیچ های شیروانی به دلیل قرار گرفتن در معرض باران ، رطوبت و عوامل های محیطی گوناگون باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند ازین رو در ساخت پیچ های شیروانی از فلزات گران بهایی چون کروم و نیکل استفاده می کنندزیرا مقاومت بالایی در برابر اکسید کننده ها دارند همچنین برای بالا بردن مقاومت آن از یک لایه فلز گالوانیزه استفاده می کنند.پیچ های شیروانی توسط دوماده ی فلز زینک و روم در دمای 260 درجه سانتیگراد عایق کاری می شوند،این دوماده خاصیت الکترون پذیری بالایی دارند و مانع نفوذ آب به سطح زیرین خود می شوند، این امرموجب شده پیچ های شیروانی در برابر رطوبت وعوامل محیطی مقاوم باشند.

کاربرد های پیچ شیروانی :

1-اجرای سقف های شیروانی ،سقف سوله ها و...

2- استفاده از پیچ های شیروانی برای نصب دیوار های کاذب و...

3- استفاده از پیچ های شیروانی برای نصب ساندویچ پانل ها

4- استفاده از پیچ های شیروانی در صنایع کانکس سازی ، خانه های پیش ساخته، نصب پنل های سقفی و ...

5- نصب ورق های گالوانیزه و...

6- اتصال انواع قطعات فلزی تا ضخامت 6 میلی متر به یک دیگر

7- نصب انواع شادولاین،ذوزنقه ،طرح سفال و ...

8- ساخت انواع نرده های فلزی

مزایای پیچ های شیروانی:

1-سرعت بالا در اجرا ونصب آسان

2- عدم نیاز به دریل کاری

3- عدم نیاز به رول پلاک ها و...

4- مقاوم دربرابر اکسید شدن

5- مقاوم در برابر فشار هوا ، رطوبت و زنگ زدگی

6- باز و بسته شدن آسان

7- قیمت مناسب جهت مصرف

دوام پیچ های شیروانی چقدر است؟

پیچ های شیروانی تا هنگامی که دچار زنگ زدگی نشوند می توانند به خوبی کار کنند طول عمر پیچ های شیروانی به نوع آن،روش نصب آن و شرایط محیطی استفاده از آن بستگی دارد.پیچ های شیروانی در مقابل قرارگیری در مناطق ساحلی و مزارع کشاورزی به گونه ای که به صورت درست نصب نشده باشد یا وارد شدن ضربات پی درپی بر آن می تواند موجب پوسیدگی شده و از بین برود.

هنگام خرید پیچ های شیروانی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1-مقاومت پیچ های شیروانی در شرایط محیطی

(ازمهم ترین فاکتورهای خرید پیچ های شیروانی مقاومت محیطی آن است که با توجه به نوع آب کاری شده ی آن می توان پیچ مناسبی متناسب با شرایط اقلیمی خریداری کرد.)

2- کیفیت دنده های پیچ های شیروانی

(هنگام خرید پیچ های شیروانی باید دنده های آن تیز و صیقلی باشد وتورفتگی یا زنگ زدگی نداشته باشد.)

3- کیفیت گل و قسمت آچارخور آن

(قسمت گل پیچ ها از اهمیت بالایی برخوردار است ، گل پیچ ها باید کاملا برجسته باشد و از خوردگی یا تورفتگی به دور باشد.قسمت دوسو یا چهارسوی آن باید کاملا گود باشد.)

4- دارابودن استاندارد iso 1584 یا din 7504

خرید وفروش پیچ های شیروانی :

عوامل موثر در تعیین قیمت پیچ های سرمته ای:

1-جنس پیچ

2- ابعاد پیچ (براثر استاندارد های ملی هر گل از ارتفاع خاصی برخوردار است)

3- پوشش پیچ

4- طول رزوه شده ی پیچ

75 درصد پیچ های شیروانی مورد نیاز کشورما به صورت وارداتی از کشور چین و تایوان خریداری می شوند.پیچ های شیروانی معمولا به صورت کارتنی و تعداد به فروش می رسد ونحوه ی محاسبه قیمت آن برحسب کیلوگرم است.شرکت نوین عایق به عنوان اولین وارد کننده پیچ های شیروانی از کشور تایوان با برند همرو و استاندارد iso 1584  می باشد که به صورت کارتن های 400 تا 3000 عددی همراه با واشر های آهنی و لاستیکی به فروش می رساند.

شرکت نوین عایق با فروش انواع پیچ های شیروانی با کیفیت بالا به عنوان بهترین و با کیفیت ترین آنلاین شاپ ها در راستای فروش محصولات عایقی می باشد.شما می توانید به صورت تلفنی ،حضوری و آنلاین اقدام به خرید انواع محصولات عایقی خود بکنید.

شرکت نوین عایق با ارائه ی محصولات با کیفیت ، دارای استاندارد های لازم ، قیمت مناسب ، پشتیبانی 24 ساعته و خدمات پس از فروش خود باعث افزایش محبوبیت خود دربین آنلاین شاپ های مربوطه شده است.

 

پیچ شیروانی سرمته ای یا پیچ شیروانی، استوانه ای رزوه شده است که گل پیچ آن به صورت شش گوش یا بکسی می باشد و در انتهای بخش رزوه شده آن قسمتی مته ای تعبیه شده است و در زیر گل آن یک واشر لاستیکی و فلزی وجود دارد.

جنس پیچ شیروانی از آهن یا فولاد یا استنلس استیل می باشد که معمولا به صورت آبکاری شده (گالوانیزه) عرضه می شود.

پیچ شیروانی تحت استاندارد din 7504 که معادل آن iso 1584 تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.

پیچ شیروانی سر مته ای، پیچ هایی هستند که در سر پیچ آن ها یک مته وجود دارد که این مته نقش اصلی و کاربردی را در این پیچ ها ایفا می کنند. پیچ های سرمته ای در دو نوع پیچ های سرمته ای خودکار و همچنین پیچ های شیروانی نوک مته ای وجود دارد که هر کدام کاربرد های خاص و فراوانی در صنایع مختلف دارند. پیچ های خودکار سرمته ای به راحتی در چوب و یا جای مورد نظر فرو می روند و بسته می شوند و دیگر نیازی به بستن رولپلاک نمی باشد و بدون آن ها بسته می شوند. اما نوع دیگری از پیچ های سرمته ای، پیچ های شیروانی سرمته ای می باشد که کاربرد های بسیار فراوانی در صنعت دارند.

پیچ های شیروانی به صورت پیچ های خودکار دنده می شوند یعنی رزوه آنها به صورت لبه دار بوده و فاصله دنده آنهای نیز نسبت به دنده های استوانه ای بیشتر است. همچنین دنده های پیچ های شیروانی نسبت به دنده های پیچ های معمولی یک میلیمتر بیشتر است و این امر سبب می شود تا این پیچ ها آسان تر بسته شوند و با هر بار چرخش بیشتر در کار فرو می رود. پیچ های سرمته ای بسیار پر کاربرد است و می توان به جای استفاده از دریل از آن استفاده کرد و پیچ را بدون استفاده از دریل در جای مخصوص بست، یعنی خود پیچ جای خود را سوراخ می کند.

در این نوع پیچ معمولا واحد اندازه گیری طول رزوه براساس اینچ تعیین می شود. پیچ های شیروانی امروزه در دو مدل چینی و تایوانی در بازار موجود است که نوع چینی آن از کیفیت نسبتا پایین تری برخورداراند، اما نوع تایوانی آن دارای کیفیت بالاتر و نوع مته و گل بهتری هستند و قیمت آن ها هم از نوع چینی آن کمی بالاتر است.