پشم سرامیک چیست؟

پشم سرامیک یا فیبر سرامیک یکی از انواع عایق های حرارتی می باشد که از دانسیته های بالا و تحمل حرارتی بالایی برخوردار است؛این ویژگی باعث شده که یکی از مقاوم ترین عایق های نسوز به شمار بیاید.عایق پشم سرامیک از ساختاری الیافی تهیه شده که جنس آن از اکسید آلومینیوم و سیلیس است.ضریب حرارتی این عایق بین 1000 تا 1700درجه سانتیگراد است که این عامل باعث شده پشم سرامیک را عایق نسوز نامگذاری کنند.عایق پشم سرامیک علاوه براینکه در مقابل حرارت از مقاومت بالایی برخوردار است ، عایق صوتی خوبی نیز به شمار می آید.

نحوه تولید پشم سرامیک:

عایق پشم سرامیک به دو روش ساخته میشود که عبارتند از:

1-نیروی گریز از مرکز

(مواد اصلی تشکیل دهنده ی پشم سرامیک اکسید آلومینیوم و سیلیس است که در ابتدا به شکل پودر می باشد،این پودر با عبور از صافی و فیلتر های گوناگون در مقیاس های از قبل تعیین شده با یکدیگر ترکیب می شوند و در کوره های مخصوص ذوب شده و توسط نیروی گریز از مرکز به الیاف تبدیل می شوند ، این الیاف وارد ماشین های توزیع می شوند تا باقی مانده ی افزودنی ها و گازها از آن خارج شده و تمیز و یک دست شوند سپس وارد کوره های آنیلینگ شده تا بریده شوند سپس با فشار و دوخته شدن الیاف ها به یکدیگر عایق پشم سرامیک به وجود می آید).

2- دمش باد

( با دمش باد به رشته های ذوب شده وخارج شده از کوره های مخصوص الیاف سرامیکی به دست می آید، طول این الیاف بین 50 تا 100 میلی متر و قطر آن بین 2تا 3 میکرون است.یکی از مزایای تولید پشم سرامیک به روش دمش باد ، قیمت پایین آن است).

انواع پشم سرامیک:

1/ پشم سرامیک رولی (عایق پتویی)

2/ پشم سرامیک تخته ای (پانلی)

3/ پشم سرامیک طنابی

4/ پشم سرامیک زدبلوک

5/ پشم سرامیک فله ای (پنبه نسوز سرامیک)

6/ کاغذ نسوز سرامیکی (پارچه نسوز)

پشم سرامیک رولی( عایق پتویی ):

عایق پشم سرامیک محصولی نسوز و اانعطاف پذیر است که از الیاف سرامیک فله ای ساخته می شود که در فرایند تولید آن نیاز به هیچ چسب و عامل اتصال کننده ای نیست زیرا الیاف پشم سرامیک طی فرایند سوزن کاری به یکدیگر بافته می شوند.پتوهای سرامیکی دارای استحکام کششی بالا ، وزن سبک و مقاومت حرارتی بالایی هستند.عایق پتویی در ضخامت های بین 6 تا 50 میلی متر در دانسیته های بین 36 تا 190 کیلوگرم بر متر مکعب در طول های 360 تا 720 سانتی متر و عرض 610 سانتی متر تولید و عرضه می گردد.مهم ترین کاربرد پشم سرامیک رولی در صنایع پتروشیمی و کوره های پیش گرم کارخانه جات می باشد.

ویژگی های عایق پشم سرامیک پتویی :

1-مقاوم در برابر شوک های حرارتی

2- ضریب انتقال حرارت پایین

3- مقاوم در برابر گرما ،سرما و رطوبت

4- قابلیت انعطاف پذیری بالا

کاربرد های عایق پشم سرامیک پتویی :

1-استفاده در پوشش سقف کوره ها

2- عایق بندی در صنعت های ریخته گری ،کوره های حرارتی ،صنایع پتروشیمی و ...

3- عایق بندی ویفورمر ها و لوله های خنک کننده ی کوره ها و ...

پشم سرامیک تخته ای( پانلی یا ورقه ای ):

تخته های سرامیکی که از الیاف سرامیکی و بایندر های آلی و معدنی تولید میشوند یکی دیگر از انواع عایق پشم سرامیک می باشد که محدوده دمایی آن بین 1000 تا 1700 درجه سانتیگراد است.برد های سرامیکی در دانسیته های بین 220 تا 450 کیلوگرم بر مترمکعب در ضخامت های 6 تا 50 میلی متر در طول های 90 تا 120 سانتی متر و عرض های 60 تا 100 سانتی متر تولید و عرضه می گردد.

عایق پشم سرامیک پانلی در برابر شوک های حرارتی مقاوم بوده و این امر باعث شده که ازین عایق در دریچه های بازدید کوره ها و درز های انبساطی کاربرد فراوانی داشته باشد.

ویژگی های برد های سرامیکی :

1-مقاومت بالا در برابر حرارت

2- وزن پایین

3- برش و نصب آسان

کاربرد های برد های سرامیکی :

1-عایق بندی دیوار ها ،سقف ها و ...

2- عایق کاری درب کوره ها و بویلر ها

3- عایق کاری صنایع پتروشیمی و ...

پشم سرامیک طنابی:

عایق پشم سرامیک طنابی در راستای کمک به افزایش انعطاف پذیری و مقاومت کششی تولید می شود که جنسی نسوز دارد و در دو مدل سیم دار و بدون سیم عرضه می گردد.

پشم سرامیک زدبلوک:

عایق زدبلوک از دیگر محصولات پشم سرامیک است که از پتوهای نسوز سرامیکی ساخته می شوند که در ابعاد ودانسیته های مختلفی بنا به سفارش مشتری تولید می شود.

ویژگی های عایق زدبلوک :

1-نصب سریع و آسان

2- صرفه جویی در مصرف انرژی و سوخت

3- عمر طولانی ومقاومت بالا

4- مقاومت مکانیکی بالا در برابر سایش و ...

کاربرد های عایق زدبلوک :

1-عایق بندی صنایع پخت چینی و بهداشتی و ...

2- عایق بندی سقف و دیوار های کوره و ...

پشم سرامیک فله ای (پنبه نسوز):

پنبه نسوز همان الیاف سرامیکی است که شکل خاصی ندارد و از نظر طول ، عرض ، چگالی و ... بسیار متنوع است.پنبه نسوز سرامیکی از ماده ی مذابی که در دمای 2000 درجه سانتیگراد ذوب شده وبا فشار هوا در محیطی سرد انتقال میابد بدست می آید که در طیف وسیعی از صنایع ها کاربرد بی شماری دارد؛به عنوان مثال :

1-الیاف سرامیکی فله ای طی فرایند سوزن کاری به پتوهای سرامیکی تبدیل می شوند.

2- الیاف فله ای طی عملیات وکیوم به برد های سرامیکی تبدیل می شوند.

3- الیاف فله ای طی عملیات ریسندگی به انواع منسوجات سرامیکی مبدل می شوند.

4- الیاف سرامیکی  طی ترکیب با بایندرهای مایع به چسب ها و کوتینگ های حرارتی تبدیل می شوند.

انواع پشم سرامیک فله ای :

1/پنبه نسوز سرامیکی منظم

( از ترکیب شدن یکسان آلومینا و سیلیکا پنبه نسوز بدست می آید که تحمل حرارتی آن تا دمای 1260 درجه ی سانتیگراد می باشد.از کاربرد های آن می توان به خواص شیمیایی و فیزیکی پایدار آن، تولید انواع منسوجات با چگالی های بالا و جمع شدگی ناچیز آن در برابر حرارت های بالا اشاره کرد).

2/ پنیه نسوز(الیاف سرامیکی فله ای)سری 6000

( از ترکیب شدن آلومینا و  سیلیکا در خلوص بالاتر پنبه نسوز بدست می آید که تحمل حرارتی آن بالای 1260 درجه ی سانتیگراد است.در ساخت پنبه نسوز سری 6000 از ماده ای به نام کائولن(خاک چینی)استفاده میکنند که باعث می شود عایق ضعیف تری بدست بیاید).

3/ پنبه نسوز (فایبر)سری 7000

( ازترکیب شدن آلومینا وسیلیکا در خلوص بالاتر بدست می آید که میزان تحمل حرارتی آن بالای 1260 درجه سانتیگراد می باشد این الیاف دارای طول های متنوع است که از مهم ترین ویژگی این الیاف میتوان به پایداری خواص آن دربرابر شرایط مختلف اشاره کرد).

برخی از کاربرد های پشم سرامیک فله ای :

1-استفاده در قالب های شومینه گازی

2- پرکردن درزهای کوره ها و...

3- پرکردن انواع اتصالات و ...

4- عایق کردن به عنوان آستر در اتاق های اشتعال و دیگ های بخار و ...

کاغذ نسوز سرامیکی:

کاغذ های نسوز سرامیکی از ترکیب شدن پنبه نسوز و مواد آلی در محدوده دمایی 1260 تا 1600 درجه ی سانتیگراد تولید می شود که دارای مقاومت بالا وانعطاف پذیری بالایی هستند همچنین در برابر شوک های حرارتی ،صدا و... از مقاومت بالایی برخوردارند.کاغذهای نسوز سرامیکی در ضخامت های 1 الی 5 میلی متر تولید می شوند که ضخامت های بالاتر به عنوان نمد های سرامیکی شناخته می شوند.

کاربرد های کاغذ نسوز سرامیکی:

1-جایگزین آزبست ها

2- عایق کاری پشت کار

3- استفاده به عنوان فیلر و ...

مزایای عایق پشم سرامیک:

1/ مقاومت بالا در برابر حرارت و ...

2/ قابلیت نصب آسان و وزنی سبک

3/ غیر قابل اشتعال

4/ مقاوم در برابر مواد شیمیایی

5/ برش اسان

6/ هدایت حرارتی پایین

7/ دارا بودن استحکام کششی بالا و انعطاف پذیری بالا

8/ فاقد آزبست و ...

9/ عایق صدا (به عنوان پایه کاتالیست در اگزوزها و محل های مشابه استفاده می شود)

10/ مقاومت بالا در برابر شوک های حرارتی و گاز های داغ

معایب پشم سرامیک :

1/ درمقابل اسید فسفریک و هیدروفلوریک از مقاومت پایینی برخوردار است.

2/ استفاده از آن در محیط های داخلی ممنوع است و خطر آسیب رساندن به سلامتی انسان را در پی دارد.

3/ تنفس زیر الیاف پشم سرامیک به شدت مضر است و باعث صدمه رساندن به ریه میشود.

4/ پشم سرامیک سرطان زا است

( طبق تحقیقاتی که تا هم اکنون انجام شده هیچ پاسخ علمی و قطعی برای اینکه بدانیم واقعا پشم سرامیک سرطان زا است یا خیر پیدا نشده است ، اما مطالعات علمی نشان داده است که الیاف پشم سرامیک هنگامی که توسط حرارت از هم جدا می شوند برای سلامتی انسان ها بسیار خطرناک است و هرگونه تماس پوستی با این الیاف وتنفس زیر آن مشکلات جدی را برای سلامتی انسان ها به وجود می آورد.ازین رو استفاده از عایق پشم سرامیک در محیط های داخلی ممنوع است و باید از آن فقط در محیط های خارجی استفاده کرد و روی آن را کاملا مهر رو موم کرد.)

5/ تماس پشم سرامیک با پوست موجب خارش و حساسیت های پوستی میشود.

نکات مهم در استفاده با عایق پشم سرامیک :

1-هنگام استفاده از عایق پشم سرامیک حتما از دستکش یا لباس مخصوص استفاده کنید.

2- برای جلوگیری از تنفس هنگام کار با پشم سرامیک حتما از ماسک های پزشکی استفاده کنید.

3- هنگام برخورد دست با عایق پشم سرامیک حتما آن قسمت را با آب وموادشوینده به خوبی شست وشو دهید.

4- از عایق پشم سرامیک فقط در محیط های خارجی استفاده کنید.

5- بعد از اتمام کار لباس خودرا دراورده و به صورت جداگانه با دیگر لباس ها شست وشو دهید.

نحوه ی برش عایق پشم سرامیک:

1-برای برش عایق پشم سرامیک باید از چاقوی نوک تیز یا کاتر استفاده کنید.

2- برای برش دقیق تر و بدست آوردن قالب و شکل های دلخواه از خط کش های فلزی یا از یک سطح صاف کمک بگیرید.

نحوه ی نصب عایق پشم سرامیک :

چسب های حرارتی:

(برای نصب محصولات پشم سرامیک فایبر به یکدیگر یا به بدنه ی کوره ها از چسب های حرارتی که درصد گرید آنها 1000،1100 و 1400 درجه سانتیگراد میباشند استفاده کنید.)

کوتینگ های حرارتی:

(ترکیبی مایع شکل میباشد که با اسپری کردن به روی محصولات سرامیک فایبر لایه ای مستحکم می سازد که باعث افزایش مقاومت آن در دماهای بالاتر و همچنین جلوگیری از خوردگی و ریزش می شوند.کوتینگ های حرارتی در دماهای مختلفی تا 1500 درجه سانتیگراد قابل تولید است.)

خمیر های پرکننده درزبندی:

(ترکیب خمیری شکل که در دماهای مختلفی تولید می شود و حداکثر دمای آن تا 1400 درجه سانتیگراد است که به منظور پرکردن درزها و شکاف های ناشی از افتادن آجرها در تعمیرات کوره ها استفاده می شود.خصوصیت مهم این محصول مقاومت بالای آن در مقابل حرارت،انقباض و انبساط  پایین آن است.)

قیمت عایق پشم سرامیک :

قیمت پشم سرامیک بسته به انواع آن و ابعاد واندازه های آن متفاوت است همچنین قیمت خریداری شده ی مواد اولیه آن برای تولید پشم سرامیک تاثیر زیادی در قیمت نهایی آن می گذارد.عایق پشم سرامیک معمولا وارداتی است وچندسال است که این عایق در ایران تولید می شود وحتی صادر می شود ازین رو قیمت پشم سرامیک با قیمت دلار بالا و پایین میشود؛زیرا کارخانه های تولید عایق پشم سرامیک در ایران محصولات خود را با تفاوت ناچیزی از قیمت صادراتی یا وارداتی به فروش می رساند.

با افزایش قیمت دلار ، قیمت پشم سرامیک نیز بالا می رود این عامل باعث شده پشم سرامیک قیمت ثابتی نداشته باشد.

عایق پشم سرامیک را از کجا بخرم؟

شرکت نوین عایق به عنوان یکی از قدیمی ترین آنلاین شاپ های محصولات عایقی با بیش از یک دهه تجربه وبالاترین میزان فروش محصولات خود این اطمینان را به شما می دهد که تمامی محصولات دارای کیفیت بالا و ایزو استاندارد های مربوطه می باشد. شما میتوانید با ورود به سایت نوین عایق انواع محصولات عایقی خود را با توجه به نیاز وشرایط محیطی که دارید خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید،همچنین میتوانید از پشتیبانی 24 ساعته وخدمات پس از فروش آن بهره مند شوید.

شما میتوانید با مسئولان فروش شرکت نوین عایق به صورت رایگان برای گرفتن اطلاعات مربوط به محصولات عایقی ارتباط برقرار کنید.شرکت نوین عایق این امکان را برای شما فراهم کرده است که تنها با چند کلیک بتوانید تمام محصولات عایقی مورد نیازتان را خریداری کنید و از کیفیت بالای آن بهره مند شوید؛ مشتریان عزیز میتوانند به صورت تلفنی ،حضوری و آنلاین نسبت به خرید انواع محصولات عایقی خود اقدام کنند.

الیاف سرامیکی جهت عایق کاري حرارتی در محدوده دمایی 1000 تا 1700 درجه سانتی گراد استفاده می شوند. این الیاف از طریق دمش و سانتریفیوژ مذاب ترکیب اکسید آلومینیوم-سیلیس و ... تولید می گردند. بدین ترتیب که جریان مذاب به وسیله دمش هواي فشرده به قطرات کوچک تبدیل گردیده و در ادامه پروسه با استفاده از نیروي گریز از مرکز غلطک هاي چرخان به صورت الیاف با طول هاي متفاوت (حداکثر 250 میلیمتر) تبدیل می گردد. الیاف تشکیل شده سفید رنگ و آمورف (غیر بلوري) بوده و نسوزندگی و قدرت عایقی فوق العاده دارند و قابل تبدیل به اشکال مختلف جهت کاربردهاي گوناگون صنایع می باشند. . نوع دیگر این مواد، Bio soluble Fibers می باشند. BSF، الیاف سیلیکات قلیایی خاکی با مقاومت بالا در برابر اسید هستند که قابل جذب در بدن بوده و در شرایط حساس زیست محیطی قابل استفاده می باشند. خصوصیات بارز انواع الیاف سرامیکی بشرح زیر است:

 • وزن سبک
 • قابلیت انعطاف پذیري همراه با استحکام کششی بالا
 • قابلیت نصب سریع
 • هدایت حرارتی پایین
 • ذخیره سازي پایین انرژي گرمایی
 • مقاومت بالا نسبت به شوکهاي حرارتی
 • مقاومت بالا به خوردگی
 • پایداري حرارتی بالا
 • بدون آزبست و جایگزین مناسب آزبست
 • عایق صوتی فوق العاده بطوریکه این الیاف بعنوان پایه کاتالیست در اگزوزها و محل هاي مشابه به وفور استفاده میشوند.
 • پایداري شیمیایی بطوریکه در مقابل اغلب اسیدها و بازهاي قوي مقاوم می باشند. همچنین محیط هاي حاوي آب و روغن تاثیري بر روي خواص شیمیایی الیاف سرامیکی نداشته، اگرچه آب قابلیت هدایت حرارتی را افزایش میدهد ولی به محض تبخیر، خواص فیزیکی الیاف برگشت پذیر می باشند.

پشم سرامیک پتویی

پتوي سرامیکی از الیاف سرامیکی انعطاف پذیر و طویل بدون استفاده از چسب و هرگونه بایندر دیگري، از طریق ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی (سوزن کاري) تولید می گردد. پتوهاي سرامیکی استحکام کششی بالا، وزن سبک و دوام حرارتی بالایی در محدوده حرارتی 1000 تا 1700 درجه سانتیگراد دارند، در برابر لایه لایه شدن در جریان هاي هواي داخل کوره مقاوم می باشند. پتوهاي سرامیکی عمدتا در ضخامت هاي 6 تا 50 میلیمتر تولید گردیده و دانسیته آنها بینkg/m3 6 تاkg/m3 190 متغیر است. ویژگی های آن شامل:

 • هدایت حرارتی اندك
 • شوك پذیري و مقاومت حرارتی بالا
 • استحکام کششی بالا
 • عایق صدا
 • برش آسان
 • فاقد آزبست
 • مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی و جریان هواي داغ
 • ذخیره حرارتی پایین (موجب افزایش سرعت رسیدن به دما در کوره ها می گردد)

پشم سرامیک پانلی

برد سرامیکی از ترکیب الیاف سرامیکی و بایندر هاي آلی و معدنی تحت فرآیند وکیوم جهت محدوده دمایی 1000 تا 1700 درجه سانتیگراد تولیدمی گردد. دانسیته بردهاي سرامیکی بین kg/m3 220 تا 450kg/m3 متغیر می باشد. این اقلام به علت انتقال حرارتی اندك، عایق مطلوبی براي کوره ها و داکت ها هستند و سطح صافشان موجب سهولت عایق کاري به ویژه در لایه هاي زیرین می گردد. این اقلام مقاومت بالایی در برابر پوسته شدن در اثر جریان هواي داغ کوره ها دارند. بردهاي سرامیکی به سادگی و با کمک یک تیغ اره دستی قابل برش کاري و شکل دهی می باشند.

 • هدایت حرارتی پایین
 • شوك پذیري و پایداري حرارتی بالا
 • استحکام مکانیکی بالا
 • عایق صدا
 • برش و نصب آسان
 • مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی و جریان هواي داغ
 • ظرفیت حرارتی پایین
 • بدون آزبست